Expedice do Himaláje

Petra Petrová

Na naši horskou základnu v Nepálu jsme se každý dostavili jinak. Jedni autem a jiní vlakem. Všechny osobně přivítal sám Reinhold Messner, který jako první na světě zdolal všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje. Po náročné cestě jsme se posilnili a hned potom nás reportérka Žužuna Vostrá informovala o Nepálu. Pak měla krátký rozhovor s Messnerem a tím se nám představil. Abychom se trošku uvolnili, tak jsme si zahráli hru. Potom následovaly chvály a den byl pomalu u konce. Museli jsme jít spát, protože druhý den nás čekaly náročné výšlapy.

Ráno jsme se pořádně rozcvičili a posilnili. Dopolední program byl rozdělený na skupiny starších a mladších. Mladší skupina se společně s Messnerem a jeho asistentkou a asistentem učili dělat ohně a různé závěsy na kotlík. Také to, jak udělat placky či brambory ve žhavých uhlících. Starší skupina, pod vedením Terky, absolvovala dramaturgii. Učili jsme se nové styly hraní, navzájem se poznávali z jiných úhlů a rozšiřovala se naše improvizace.

Po obědě a odpočinku jsme se vydali s Messnerem do Himaláje. Po skupinkách jsme zdolávali třináct vrcholů (všechny osmitisícovky kromě Mount Everestu). Bylo to hodně o štěstí. Aby se člověk dostal na vrchol, musel z depa dojít do base campu (základního tábora) a tam si vylosoval kartičku. Když měl příznivé počasí, mohl jít rovnou na vrchol. V případě, že měl nepříznivé počasí, musel se vrátit zpět do depa. Nejrychlejší skupina (David a Lída) to zvládli za pouhou půl hodinu. Vyčerpaní jsme se vrátili zpět na základnu v Nepálu. Zbytek odpoledne jsme někteří byli na procházce, někteří hrát fotbal a lakros a někteří skákat přes balíky parkourové skoky.

Po večeři jsme si zahráli hry, měli jsme chvály a slyšeli svědectví ze života našich horolezců. Najednou přišel jeden z naší skupiny, že chytil nouzový signál. Někdo se zranil na Shisapangmě. Hned jsme se vydali na záchrannou akci. Nalezli jsme horolezce visícího na stromě. Byl v šoku. Dozvěděli jsme se, že s ním byl ještě jeden jeho kamarád. Ten byl také v šoku, měl zlomenou nohu a byl podchladlý. Rozdělili jsme se na poloviny a každá skupina v celtě odnesla jednoho ze ztroskotaných horolezců. Společnými silami jsme je zachránili. Po náročném dni jsme se všichni potřebovali pořádně vyspat.

Další den jsme se ráno znovu rozcvičili a nasnídali. Dopoledne mladší skupina odlévala stopy a starší pokračovala v dramaturgii. Odpoledne nás čekal výstup na Mount Everest. Bylo to náročné. Rozdělili jsme se na Čechy, Moravu a Slezsko a sbírali jsme věci potřebné na výšlap (oblečení, vybavení, jídlo, pití a léky). Poté jsme po skupinách byli svázaní lanem k sobě, abychom se navzájem jistili. Terén byl náročný, počasí bylo proměnlivé, ale společnými silami jsme se nahoru dostali. Po cestě jsme postupně potřebovali věci, které jsme před tím nasbírali. Na vrcholu nás čekala mlha a kroupy. Vztyčili jsme vlajku, kterou jsme tam společně donesli, zazpívali jsme českou hymnu a vrátili jsme se zpět na základnu. Po večeři nám všem Messner potřásl rukou a pogratuloval nám. S krásným pocitem jsme mohli jít spát a načerpat síly.

Poslední den jsme se sbalili a čekala nás cesta domů.


Podobné příspěvky

Schůzky

V současné době probíhají pravidelné schůzky v Bystřici nad Peršntejnem a ve Žďáře nad Sázavou (podrobnosti viz mapa). Rádi mezi námi přivítáme nové děti školního věku. Je možné se přidat kdykoliv během roku.
Členský příspěvek pro školní rok 2024/25 činí 500 Kč.
Pokud se chcete o nás dozvědět více nebo se nás na něco zeptat, můžete nás kontaktovat. Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.

Podporovatelé & partneři

Naše přední hlídka funguje jako nezisková organizace již od roku 2001 a prostředky pro naši činnost získáváme z dotací, darů a členských příspěvků.
Nedílnou součástí je práce vedoucích, kteří svou službu vykonávají zcela dobrovolně a bez nároku na odměnu.

Royal Rangers

je zapsaným spolkem se spisovou značkou L3377, vedeným u Krajského soudu v Ostravě a je součástí mezinárodní křesťanské organizace pro děti a mládež, která vznikla v 60. letech v USA s cílem děti a mladé lidi získat (pro dobrou věc), vyzbrojit (do života) a vyslat (připravené žít aktivní a plnohodnotný život). Program a metody práce, které pomáhají tento cíl naplňovat, používají dnes Royal Rangers po celém světě.
V roce 2021 se naší organizaci podařilo získat prestižní titul „Uznaná organizace Ministerstva školství pro oblast práce s dětmi a mládeží“ pro roky 2022 – 2023 a tento titul obhájit i v roce 2023 pro následující období 2024 – 2026.
Další informace o naší organizaci najdete na webu royalrangers.cz a ve zveřejněných výročních zprávách.

Uznaná organizace MŠMT

V roce 2021 se naší organizaci podařilo získat prestižní titul „Uznaná organizace Ministerstva školství pro oblast práce s dětmi a mládeží“ pro roky 2022 – 2023 a tento titul obhájit i v roce 2023 pro následující období 2024 – 2026.
Udělení titulu je uznáním dlouhodobé a kvalitní práce ve prospěch dětí a mládeže.

Dejte lajk našemu Instagramu...

...a nic Vám neuteče.